Oscars 2015 Nominees and Winners

Tuesday, February 24, 2015

Lady Gaga performed songs from "The Sound of Music", it was epic!
(Image from www.telegraph.co.uk/Robyn Beck/Getty Images and not mine).  

I didn't get to catch the Oscars 2015 earlier because I had to go out and cover an event but I was watching my time line and got the best list so far that contains the nominees and winners. I think everyone would love to see their favorites, especially my favorite Julianne Moore who did an exceptional job in Still Alice.

Anyway here's the whole thing. The nominees for Oscars 2015 are as follows.

For Best Supporting Actor

JK Simmons for Whiplash -  Winner
Robert Duvall for The Judge
Ethan Hawke for Boyhood
Edward Norton for Birdman
Mark Ruffalo for Foxcatcher

For Achievement in Costume Design

The Grand Budapest Hotel – Milena Canonero -  Winner
Inherent Vice – Mark Bridges
Into the Woods – Colleen Atwood
Maleficent – Anna B Sheppard
Mr Turner – Jacqueline Durran

For Achievement in Makeup and Hairstyling

The Grand Budapest Hotel – Frances Hannon, Mark Coulier - Winners
Foxcatcher – Bill Corso, Dennis Liddiard
Guardians of the Galaxy – Elizabeth Yianni-Georgiou, David White

For the Best Foreign Language Film

Ida – Paweł Pawlikowski - Winner
Tangerines – Zaza Urushadze
Leviathan – Andrey Zvyagintsev
Wild Tales – Damián Szifrón
Timbuktu – Abderrahmane Sissako

For the Best Live Action Short Film

The Phone Call – Mat Kirkby, James Lucas - Winners
Aya – Oded Binnun, Mihal Brezis
Boogaloo and Graham – Michael Lennox, Ronan Blaney
Butter Lamp – Wei Hu, Julien Féret
Parvaneh – Talkhon Hamzavi, Stefan Eichenberger

For the Best Documentary on Short Subjects

Crisis Hotline: Veterans Press 1 – Ellen Goosenberg Kent, Dana Perry - Winners
Joanna – Aneta Kopacz
Our Curse – Tomasz Sliwinski, Maciej Slesicki
The Reaper – Gabriel Serra
White Earth – Christian Jensen

For Achievement in Sound Mixing

Whiplash – Craig Mann, Ben Wilkins, Thomas Curley - Winners
American Sniper – John T Reitz, Gregg Rudloff, Walt Martin
Birdman – Jon Taylor, Frank A. Montaño, Thomas Varga
Interstellar – Gary Rizzo, Gregg Landaker, Mark Weingarten
Unbroken – Jon Taylor, Frank A. Montaño, David Lee

For Achievement in Sound Editing

American Sniper – Alan Robert Murray, Bub Asman - Winners
Birdman – Aaron Glascock, Martín Hernández
The Hobbit: The Battle of the Five Armies – Brent Burge, Jason Canovas
Interstellar – Richard King
Unbroken – Becky Sullivan, Andrew DeCristofaro

For the Best Supporting Actress

Patricia Arquette for Boyhood - Winner, (my bet too!)
Laura Dern for Wild
Keira Knightley for The Imitation Game
Emma Stone for Birdman
Meryl Streep for Into the Woods

For Achievement in Visual Effects

Interstellar – Paul J Franklin, Andrew Lockley, Ian Hunter, Scott R Fisher -  Winners
Captain America: The Winter Soldier – Dan Deleeuw, Russell Earl, Bryan Grill, Daniel Sudick
Dawn of the Planet of the Apes – Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett, Erik Winquist
Guardians of the Galaxy – Stephane Ceretti, Nicolas Aithadi, Jonathan Fawkner, Paul Corbould
X-Men: Days of Future Past – Richard Stammers, Lou Pecora, Tim Crosbie, Cameron Waldbauer

For the Best Animated Short Film

Feast – Patrick Osborne, Kristina Reed - Winners
The Bigger Picture – Daisy Jacobs, Chris Hees
The Dam Keeper – Robert Kondo, Daisuke “Dice” Tsutsumi
Me and My Moulton – Torill Kove
A Single Life – Joris Oprins

For the Best Animated Feature Film

Big Hero 6 - Winner
The Boxtrolls
How to Train Your Dragon 2
Song of the Sea
The Tale of the Princess Kaguya

For the Best Production Design

The Grand Budapest Hotel: Adam Stockhausen, Anna Pinnock - Winner (I think I need to see this!)
The Imitation Game: Maria Djurkovic, Tatiana Macdonald
Interstellar: Nathan Crowley, Gary Fettis
Into the Woods: Dennis Gassner, Anna Pinnock
Mr Turner: Suzie Davies, Charlotte Watts

For Achievement in Cinematography

Birdman: Emmanuel Lubezki - Winner (though I think The Grand Budapest Hotel should win!)
The Grand Budapest Hotel: Robert D Yeoman
Ida: Lukasz Zal, Ryszard Lenczewski
Mr Turner: Dick Pope
Unbroken: Roger Deakins

For Achievement in Film Editing

Whiplash – Tom Cross - Winner
Boyhood – Sandra Adair
The Imitation Game – William Goldenberg
The Grand Budapest Hotel – Barney Pilling
American Sniper – Joel Cox, Gary Roach

For Best Documentary Feature

Citizenfour – Laura Poitras, Mathilde Bonnefoy, Dirk Wilutzky - Winner
Finding Vivian Maier – John Maloof, Charlie Siskel
Last Days in Vietnam – Rory Kennedy, Keven McAlester
The Salt of the Earth – Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado, David Rosier
Virunga – Orlando von Einsiedel, Joanna Natasegara

For the Best Original Song

Glory from Selma – Lonnie Lynn (Common), John Stephens (John Legend) - Winner
The Lego Movie – Shawn Patterson (Everything Is Awesome)
Beyond the Lights – Diane Warren (Grateful)
Glen Campbell: I’ll Be Me – Glen Campbell, Julian Raymond (I’m Not Gonna Miss You)
Begin Again – Gregg Alexander, Danielle Brisebois (Lost Stars)

For the Best Original Score

Alexandre Desplat – The Grand Budapest Hotel - Winner
Alexandre Desplat – The Imitation Game
Hans Zimmer – Interstellar
Johann Johannsson– The Theory of Everything
Gary Yershon – Mr Turner

For the Best Original Screenplay

Alejandro Gonzalez Inarritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Armando Bo – Birdman - Winner
Richard Linklater – Boyhood
E Max Frye, Dan Futterman – Foxcatcher
Wes Anderson, Hugo Guinness – The Grand Budapest Hotel
Dan Gilroy – Nightcrawler

For the Best Adapted Screenplay

Graham Moore – The Imitation Game - Winner
Jason Hall – American Sniper
Paul Thomas Anderson – Inherent Vice
Anthony McCarten – The Theory of Everything
Damien Chazelle – Whiplash

For the Best Director

Alejandro Gonzalez Inarritu for Birdman - Winner
Richard Linklater for Boyhood
Bennett Miller for Foxcatcher
Wes Anderson for The Grand Budapest Hotel
Morten Tyldum for The Imitation Game

For the Oscars Best Actor

Eddie Redmayne for The Theory of Everything - Winner (I think it's his year!)
Steve Carell for Foxcatcher
Benedict Cumberbatch for The Imitation Game
Bradley Cooper for American Sniper
Michael Keaton for Birdman

For the Best Actress

Julianne Moore for Still Alice - Winner (Yay!)
Marion Cotillard for Two Days, One Night
Felicity Jones for The Theory of Everything
Rosamund Pike for Gone Girl
Reese Witherspoon for Wild

For the Oscars Best Picture

Birdman - Winner
American Sniper
The Imitation Game
The Grand Budapest Hotel
The Theory of Everything

Congratulations to all the winners and I hope you get to enjoy your gold statues at home. The Oscars has really chosen some good ones this year and I hope to get to see some other films that I haven't watched yet especially those short films. Selma was a little dragging though. I have something to say also about some gowns in the 87th Academy Awards that was held in Los Angeles but that's another story. For Birdman, you have my vote (for now) even though I love Boyhood better.


For more information about their awards show:
The Academy
Like them on Facebook

Visit their official website


No comments: